Zbrojenie przynęt gumowych w główki jigowe - najważniejsze informacje

Przynęty to nieodłączny element wyposażenia wędkarza. Występują one w wielu kolorach i rozmiarach, tak, aby możliwe było dobranie ich do konkretnego gatunku ryb.
Zbrojenie przynęt w główki jigowe wpływa na ich pracę pod wodą. Stanowią one element obciążeniowy, który połączony jest z uzbrojeniem w postaci haka. Stosuje się je do zbrojenia przynęt gumowych typu twister lub ripper. Istnieje wiele rodzajów główek jigowych, różnią się głównie kształtem, a także kolorem. Jeżeli istnieje taka potrzeba, standardowe główki można również pomalować ręcznie.

 

Przykłady główek jigowych


zbrojenie przynęt klasyczna główka jigowa

Klasyczna główka jigowa (na zdjęciu model Mustad Classic) – posiada ona klasyczny łuk kolankowy, a także zadziory pozwalające na pewne trzymanie przynęty. Jako przykład, u Trapera takimi główkami można zbroić przynęty od Mann's M-036, haczyk rozmiar 6, po przynęty R-16. W ofercie Mustad, tego typu główki mają rozmiary od 1 do 6/0.


 

zbrojenie przynęt główka jigowa big game

Główki Big Game - mimo bardzo podobnego wyglądu w stosunku do klasycznych, wykonane są na dużo mocniejszych, kutych haczykach. Często również pokryte są dodatkową powłoką, odpowiednią przy połowach morskich. Te modele posiadają zatem duże haki i większe gramatury.


 

zbrojenie przynęt główka antyzaczepowa

Główki antyzaczepowe (anti-snag) - tak naprawdę są to główki klasyczne, dodatkowo wyposażone w antyzaczepową konstrukcję z bardzo elastycznego drutu. Ten rodzaj główki sprawia, że możemy spokojnie wędkować na łowiskach z dużą ilością zaczepów, nie tracąc przy tym wiele z jej właściwości.


 

główka jigowa mikro

Główki micro – są przeznaczone do zbrojenia zarówno małych ripperów, jak i twisterów (tzw. paprochów).. Charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami haków, a także małą gramaturą. Nie posiadają trzpienia z zadziorami, aby nie rozrywał gum. Niektóre modele micro posiadają jednak małe zadziory na trzonku.

 

 

Zbrojenie przynęt gumowych - różne warianty główkowe



główka jigowa wędkarstwo               główka jigowa akcesoria wędkarskie 

  wędkarstwo zbrojenie przynęt główka jigowa             główki jigowe akcesoria wędkarskie   
 

 



Zbrojenie przynęt - jak wykonać to prawidłowo?

Przede wszystkim, haczyk główki jigowej powinien być ustawiony w tej samej płaszczyźnie, co ogon przynęty. Ustawienie haczyka do góry ogranicza jego zaczepianie się zarówno o dno, jak i kamieniee podczas niskiego prowadzenia.




Uzbrojenie rippera

zbrojenie przynęt typu ripper przynęta ripperzbrojenie przynęt ripper główką jigową

 

 



Uzbrojenie twistera

           zbrojenie twistera zbrojenie przynęt typu twister

 


Zbrojenie twistera z główką micro

zbrojenie przynęt twister główką jigową mikro


Dozbrojki

Przynęty gumowe uzbrojone w główki, jak również sam haczyk w metodzie bocznego troka lub drop shota możemy jeszcze wyposażyć w tzw. dozbrojki.

 

 

zbrojenie przynęt traper sprzęt wędkarski

Dozbrojenie przynęt na przykładzie modeli firmy Traper



Podsumowanie


Jak widać, przynęty gumowe można zbroić różnego rodzaju główkami jigowymi. Ich wybór zależny jest od miejsca połowu, a także gatunku ryby, który chcemy złapać. W naszej hurtowni znaleźć można bogaty asortyment, różniący się zarówno kolorem, jak i rozmiarem. Zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą!

Sprawdź aktualną ofertę