Podstawowe wyposażenie do łowienia na spinning
Należy pamiętać, że nad wodą oprócz sprzętu potrzebnego do samego łowienia na spinning, będziemy używać także pudełek, skrzynek i kilku różnych akcesoriów, które zorganizują nam pobyt nad wodą i pozwolą skoncentrować się tylko na przyjemności łowienia.
Kamizelki
Podstawową sprawą od której należy zacząć jest kamizelka z dużą ilością kieszeni. Mogą one być krótkie lub długie – w zależności jak głęboko chcemy brodzić w wodzie. Istnieją modele, w których możemy część kamizelki odpiąć.
Kamizelka używana przy łowieniu na spinning powinna mieć uchwyt do mocowania podbieraka na plecach. Poniżej przykład z kamizelką firmy Dragon.
Montaż podbieraka na plecach powoduje, że podczas wędkowania nie musimy mieć go w ręce i możemy skupić się na prowadzeniu przynęty.
Podbieraki spinningowe lub muchowe posiadają klips przy rękojeści – najczęściej na gumie, dzięki czemu fabrycznie przygotowane są do montażu do kamizelki.
W ofercie firmy Jaxon możemy znaleźć klips z magnesem do podbieraka. Przy jego zastosowaniu nie musimy naciągać kamizelki, ponieważ po sięgnięciu po podbierak magnes się rozczepi i możemy swobodnie nim operować. Po użyciu wystarczy, że zaczep damy za siebie, a magnesy połączą się z powrotem.
Część kamizelek posiada na swojej przedniej części gąbki lub pianki, na których możemy zaczepić przynętę, której chwilowo nie używamy.
Od kilku lat pojawiają się również różne modele kamizelek zintegrowanych z plecakami.
Dla wędkarzy łowiących z łodzi stworzone zostały kamizelki z wkładami wypornościowymi.
Część kamizelek wyposażona jest karabińczyki pozwalające na przyczepienie kleszczy, nożyczek itp. Jeżeli nasza kamizelka takiego zaczepu nie posiada, oczywiście można go dokupić. Występują one w wersjach pojedynczych, podwójnych itp.
Narzędzia i akcesoria do łowienia na spinning
Kleszcze - służą do usuwania przynęty z pyska złowionej ryby. Kleszcze/szczypce występują jako proste lub zakrzywione, są również dostępne w kilku rozmiarach - od 10 do nawet 30 cm.
Nożyczki do plecionkek i żyłek. Bardzo przydatne na łowisku – ważne aby wybrać model, który tnie plecionkę. Dzięki temu oszczędzimy czas, a plecionka czy żyłka zostanie równo obcięta, a nie poszarpana.
Rozwieracz szczęk – potrzebujemy go, aby wyciągnąć przynętę z pyska drapieżnika.
Narzędzia wędkarskie – potrzebne są do prostowania kotwiczek, modyfikacji sterów w woblerach, nawlekania kółek łącznikowych itp.
Portfele – pozwalają na utrzymanie porządku w przyponach – każdy przypon trzymamy w osobnej folii aby uniknąć zaplątania.
Chwytak – jest to urządzenie najbardziej przydane przy łowieniu z łodzi. Pomaga wyholować okaz do łodzi, a także utrzymywać rybę przy burcie. Występują modele z wagą lub bez niej.
Opaska na wędkę – mały detal, ale bardzo pomocny w transporcie wędziska.
Pudełka. Przy wyprawie spinningowej potrzebne są nam takie pudełka, które mieszczą się do kieszeni kamizelki. Jeśli będziemy brodzić to kamizelka jest jedynym miejscem, gdzie możemy je schować. Warto zainwestować w pudełka, w których nie rozpuszczą nam się przynęty gumowe. W przypadku narażenia na zamoczenie, należy zakupić pudełka z uszczelką.
Torby i skrzynki
W przypadku łowienia na spinning możemy pozwolić sobie na torby – pomieszczą zdecydowanie więcej akcesoriów, przynęt itp. Warto zakupić torbę z twardym dnem, jeśli chodzimy z miejsca na miejsce i cały czas stawiamy ją na ziemi. Twarde dno pozwoli nam utrzymać porządek. Ponadto bardzo często torby spinningowe występują w komplecie z dopasowanymi pudełkami.
Oprócz torby, możemy zaopatrzyć się w skrzynki. Oferta zawiera zarówno małe skrzynki jak i duże – tak samo jak torby mogą one zawierać dodatkowe pudełka. Tak naprawdę wybór torby czy skrzynki zależy od indywidualnego przekonania, obie rzeczy są wyjątkowo przydatne.