Czym są produkty PVA

PVA – są to materiały, które przy kontakcie z wodą ulegają rozpuszczeniu. Używamy ich przede wszystkim do precyzyjnego podania zanęt wraz z przynętą w jedno miejsce.

Nici PVA

Nici te służą do konstrukcji tzw. sandwiczy z kulek proteinowych, które mocuje się równolegle do włosa. Dzięki temu, po rozpuszczeniu się włosa, obok kulki z hakiem, znajduje się kilka kulek luźnych. Karp przeszukujący dno nie będzie miał podejrzeń i wciągnie wszystkie kulki wraz z hakiem, jednak nie będzie mógł ich wypluć.

Nici PVA                         Nici PVA

Taśmy PVA

Taśmy PVA, tak jak nici, również służą do przygotowywania zestawu przynęt – głównie kulek – montowanego równolegle do włosa. Można ich także używać do zamykania rękawów PVA.


Taśma PVA


Worki PVA

Używa się ich do punktowego nęcenia, można nimi zarówno wyrzucać przynętę, jak i wywozić łódką – do tego celu najlepsze są duże worki wykonane z grubego PVA. Występują w różnych rodzajach:

- klasyczne - o prostokątnym kształcie, bez sznurka do zamykania,

- ze sznurkiem – do ich zamknięcia nie trzeba używać taśm,

- bez otworów – przeznaczone zwłaszcza do nęcenia dipami i boosterami,

- z otworami – szybciej opadają na dno, przeznaczone są również do nęcenia kulkami proteinowymi, pelletem, ziarnami,

- worki o wydłużonym kształcie do dalekich wyrzutów.

Worek PVA        Worek PVA


Przynęty przygotowane do podania na przykładzie materiałów PVA Trapera:


Worek PVA Traper


Tunele PVA

Służą do produkcji tzw. sticków. Często występują w komplecie z ubijakiem do zagęszczania przynęty. Można je znaleźć w kilku średnicach i długości najczęściej 5m. Dzięki temu jesteśmy w stanie podać na łowisko większą ilość przynęty. Po włożeniu jej do tunelu, ucinamy go i całość możemy zamknąć np. taśmą PVA.


Tunele PVA Tunele PVA


Przynęty przygotowane do podania w tunelach PVA Trapera:


Tunele PVA Traper


Siatki PVA

Można podzielić je na szybko i wolno rozpuszczalne. Przy dokonywaniu wyboru najważniejszą kwestią jest to w jakiej temperaturze wody będziemy łowić, a także jaka jaka jest głębokość łowiska.


Siatka szybko rozpuszczalna - przeznaczona szczególnie na wody płytkie lub zimne, dzięki temu nie trzeba długo czekać na uwolnienie przynęty.

Siatki PVA szybko rozpuszczalne



Na łowiska głębokie lub ciepłe warto używać siatek wolno rozpuszczalnych. Zagwarantuje to, że przynęta bezpiecznie dotrze na dno, a także nie ulegnie rozproszeniu wcześniej.

Siatki PVA wolno rozpuszczalne



W przypadku zużycia siatki, którą zakupiliśmy w komplecie z tunelem – możemy dokupić taką siatkę osobno.

Siatka PVA

Akcesoria do materiałów PVA

Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów, jednak najpopularniejsze to lejek i ubijak.
Lejek służy do napełniania siatki PVA przynętą. Wystarczy naciągnąć siatkę na lejek i wsypać zawartość do środka. Ubijak natomiast służy do zagęszczania zawartości worka.


Akcesoria PVA lejek i ubijak



Których produktów można używać z materiałami PVA?

Zawsze należy zwrócić uwagę na skład stosowanych dipów, boosterów, olejów etc.

Receptura płynnych produktów przygotowanych do używania z materiałami PVA powinna być oparta na olejach. W przeciwnym razie dojdzie do rozpuszczenia PVA jeszcze przed rzutem.

Traper liquid food

Traper liquid food – przygotowany do używania z materiałami PVA.


Produkty NON PVA

Siatki nierozpuszczalne NON PVA - możemy w nich przygotować specjalne przynęty na karpie czy też amury. Służą także do podania wątróbki przy połowach sumów.

Siatka nierozpuszczalna NON PVA



Podsumowanie

Mimo iż dobór akcesoriów wędkarskich jest rzeczą indywidualną, mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wiele Waszych wątpliwości. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą materiałów PVA i NON PVA w naszej hurtowni.