Boczny trok - co powinieneś o nim wiedzieć
Boczny trok to metoda łowienia spinningowego. Służy głównie do połowu okoni oraz sandaczy, jednak z powodzeniem używana jest również do łowienia szczupaków, kleni, leszczy czy płoci. Sprawdza się zarówno na wodach płynących, jak i stojących.
Boczny trok - potrzebne akcesoria
Zestaw do połowu tą metodą jest prosty, do jego konstrukcji potrzebujemy bowiem kilku elementów.
Ciężarki - najczęściej stosowane są modele z krętlikiem pochodzenia gruntowego typu gruszka. Lepiej jednak jest używać ciężarków przeznaczonych do metody bocznego troka, które ze względu na swoją budowę wąskiego walca nie klinują się tak często pomiędzy kamieniami na dnie. Wykonane są również z bardziej miękkiego stopu ołowiu i łatwiej ulegają odkształceniom na łowisku z licznymi zaczepami, tym samym pozwalając oszczędzić na przynętach.
Przynęty - najpopularniejsze są przynęty gumowe, jednak można używać również małych woblerów.
Z przynęt gumowych głównie używa się twisterów, ponieważ w przeciwieństwie do ripperów, nie obracają się wokół własnej osi, jak również nie potrzebują dodatkowego dociążenia główką. Kolor przynęty zawsze wymaga wypróbowania na łowisku. Jako przykład, podczas połowu okoni, najbardziej popularne barwy to motor oil, denaturat, herbata z pieprzem, czy też perła.
Haczyki - do zbrojenia gum stosuje się haczyków z oczkiem. Najpopularniejsze są te z prostym, ale można też używać z pochylonym. Dobrze, jeśli haczyk ma zadziory. Przy wyborze należy również zwrócić uwagę na długość trzonka w stosunku do przynęty jaką chcemy uzbroić. Do metody bocznego troka można używać haczyków muchowych.
Budowa zestawu na boczny trok - metody wiązania
Sposób pierwszy – odcinek żyłki głównej o długości od 100cm do 140 cm składamy na pół i związujemy w pętlę. Następnie, w ok. 1/3 długości pętli, rozcinamy ją i do krótszego odcinka przywiązujemy ciężarek na stałe lub na krętliku. Na dłuższym odcinku przywiązujemy przynętę.
Drugi sposób - zestaw przygotowujemy na krętliku potrójnym. To rozwiązanie jest korzystne, gdyż dzięki niemu w łatwy sposób możemy zmienić długość poszczególnych elementów.
Montaż na krętliku potrójnym pozwala również na budowę zestawu na żyłce, gdy używamy plecionki jako głównej linki.
Przykładowe możliwości przygotowania zestawu
Prowadzenie przynęty
Metoda bocznego troka jest używana głównie do połowu z dna. Podstawowy sposób prowadzenia zestawu to przesuwanie go powoli po dnie. Oczywiście, można również spróbować łowić „z opadu”. Takie łowienie polega na nawinięciu żyłki kołowrotkiem, a następnie zrobieniu przerwy, aby przynęta opadła na dno.
Na skuteczność tej metody składa się zatem kilka czynników:
- ciężarek poruszający się po dnie wprawia przynętę w nieharmonijne ruchy, które imitują wodne stworzenia,
- ciężarek poruszający się po dnie podnosi piasek, iły czy też zalegający muł. W wyniku takiego działania, powstałe zamieszanie kusi drapieżniki.
- do tej metody nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu – można łowić nawet na lekkiego pickera,
- metoda bocznego troka wybacza pewne błędy prowadzenia.
Podsumowanie
Metoda bocznego troka jest metodą łowienia na spinning, która zdobywa coraz szersze grono zwolenników. W naszej hurtowni znaleźć można szeroką gamę akcesoriów stosowanych w łowieniu tego typu, a także uzyskać fachową pomoc w zakresie doboru sprzętu wędkarskiego. Zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą!