Czym są wędziska

Wędziska (wędki) są niezbędnym elementem wyposażenia, bez którego łowienie ryb byłoby niemożliwe. Wybór tej właściwej jest ogromnie ważny, ponieważ przekłada się na jakość połowów. Występują one w wielu rodzajach, w zależności od metod połowu. Na rynku dostępne są produkty do łowienia na rzece, w jeziorze, jak również na morzu. Różnią się one między sobą długością, wagą, typem akcji, długością transportową oraz ciężarem wyrzutu. Dzięki ich różnorodności, każdy wędkarz może znaleźć produkt, który będzie dopasowany indywidualnie do jego potrzeb.

 

Podział wędzisk ze względu na konstrukcję

2, 3 lub 4 dzielne (tzw. składane) – 4 częściowe wędki to przede wszystkim muchówki, 3 częściowe to karpiówki, feedery i matchówki, 2 częściowe również są karpiówkami i muchówkami, ale także spinningami.

Im mniej części, tym mniej łączeń w wędzisku, dzięki czemu jest ono cieńsze i lżejsze, ale również sztywniejsze. 2 częściowe karpiówki są sztywniejsze niż 3 częściowe, a 3 częściowe są sztywniejsze niż teleskopy.


teleskopowe – są łatwiejsze do składania i transportu niż wędziska składane. 

Ważna uwaga! Teleskopowe karpiówki np. "Extera" czy "Silver shadow", dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, również są cienkie.
Teleskopowe wędziska to przede wszystkim: telespiny, telematche, telewinklepickery, telefedery, telecarpie, pole, bolognese. Wędziska typu pole i bolognese to jedyne wyjątki, które nie mają swoich odpowiedników w grupie wędzisk składanych.


nasadowe - specjalistyczne wędziska zbudowane z włókien węglowych o długościach 9,5m, 11m lub 13,5m. Na rynku występują oczywiście jeszcze dłuższe, np. 16m, jednak na zawodach wędkarskich przepisy zezwalają na łowienie wędziskami o maksymalnej długości: 13m dla seniorów i juniorów u23, 11,5 dla kobiet i juniorek u18, oraz 10m dla juniorów u14 i kadetów. Są to wędziska do połowów na spławik tzw. metodą skróconego zestawu.

 

Wędziska szklane, węglowe i szklano-węglowe


Wędziska z włókna szklanego
 - są tańsze niż ich odpowiedniki z włókna węglowego.
Dobrym przykładem w tym wypadku jest firma Jaxon oraz jej dwa modele, z których "Black arrow carp" jest szklany, a "Silver shadow carp" jest węglowy. W przypadku wędzisk z włókna węglowego, są one do siebie bardzo podobne niezależnie od firmy. Włókno szklane należy do tańszych materiałów, jest cięższe i grubsze, ale również bardziej odporne na uderzenia.


Wędziska z włókna węglowego
 - są przede wszystkim cieńsze, lżejsze, droższe, a także wymagają większej ostrożności - uderzenie np. o kamień może spowodować pęknięcie maty węglowej. Zaczynają się one od podstawowych serii, z których każda spełnia wymagania znacznej części użytkowników.

Przykłady:

- "Extera" oraz "Silver shadow" firmy Jaxon
- "Spirado", "Arcus", "Grandis" firmy Konger
- "Navigator", "Inffiniti", "Olympic", "Stratus" firmy Mistrall
- "Devil", "Devil 2" , "Avantgarde" firmy York

Wyższe serie wędzisk są przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych, a także mogących przeznaczyć większą kwotę na zakup.


Wędziska z kompozytu szklano-węglowego
 - należą do nich m.in. produkty z serii "Carbomaxx" firmy Konger. W tego rodzaju wędkach element nośny (blank) jest wykonany z włókna szklanego, który dodatkowo owinięty został włóknem węglowym. Są to wędziska lepszej jakości niż te wykonane wyłącznie z włókna szklanego.

 

Metody feeder i picker 

Metody feeder lub picker to tak zwane metody "drgającej szczytówki". Oznacza to, że sygnalizacja odbywa się za pomocą bardzo delikatnych, wymiennych szczytówek. Wędzisko ustawiamy najczęściej równolegle do linii brzegowej. Zależy to jednak od tego czy łowimy w wodzie stojącej, czy bieżącej, a także od wiatru i fal. Nie bez znaczenia pozostaje również ilość glonów płynących w wodzie, które przyczepiają się do żyłki. Zdarzają się też sytuacje, w których musimy wędkować z wędziskiem uniesionym do góry. Po zarzuceniu zestawu, naprężamy go delikatnie i obserwujemy szczytówkę, czekając na branie.


W przypadku wody stojącej bez fal
, możemy ustawić wędzisko równolegle do linii brzegowej, ale pod kątem, co pozwoli nam obserwować taflę wody i szczytówkę. Szczytówka wędziska powinna znajdować się nisko nad wodą, tak, aby możliwie najwięcej żyłki było pod wodą. Jest to najlepsze ustawienie, które pozwalana na najbardziej precyzyjne sygnalizowanie brania i najszybsze zacięcie.


W sytuacji, gdy przyjdzie fala
, która może powodować nam fałszywe brania, należy zmienić ustawienie wędziska na bardziej prostopadle do linii brzegowej. Szczytówka powinna być ustawiona możliwie jak najwyżej, by żyłka była jak najmniej zanurzona w wodzie. Przy takich warunkach unikniemy fałszywych brań powodowanych falami.

metoda łowienia feeder w wodzie stojącejmetoda łowienia feeder w wodzie płynącej

Wędziska do metod picker i feeder


Wędziska do metody picker 
- to lżejsze zestawy, o ciężarze wyrzutowym do 40g, najpopularniejsze to 270cm lub 300cm.:

- podstawowe – włókno szklane: "Black arrow", "Arcadia", "Carbomaxx", "Carbospiral"

- węglowe – "Extera", "Medalist", "Silver shadow"

- węglowe wyższe – "Medalist" , "Express", "Impact", "Turion", "Monolith"

 

Wędziska do metody feeder - to cięższe zestawy, o ciężarze wyrzutowym od 60g do 150g i długościach wędziska od 300cm do 390cm. Najpopularniejsze to długości 330cm lub 360cm i wyrzut 100g lub 120g.

- podstawowe – włókno szklane: "Black arrow", "Arcadia", "Carbomaxx", "Carbospiral"

- węglowe – "Extera", "Medalist", "Silver shadow"

- węglowe wyższe – "Medalist" , "Express", "Impact", "Turion", "Monolith"

 

Jakie wędziska są najlepsze do łowienia na duże odległości?


Wędki odległościowe
 dzielimy na dwa podstawowe typy – wędziska do metody bolońskiej (bolo) i wędziska do metody angielskiej ( match). Wędzisko do metody bolońskiej jest zawsze teleskopowe o i długości od min. 5m , jednak najbardziej optymalnie są 7m, a także 8m. Bolonka powinna mieć przelotki najczęściej na jednej, wysokiej stopce, daleko odsuniętej od blanku wędziska, aby podczas rzutu mokra żyłka nie kleiła się do blanku.

przelotka na stopce wędziska


Bardzo często bolonki na dwóch lub trzech końcowych elementach, w zależności od klasy wędziska, mają tak zwane przelotki przesuwne  (ruchome). Służą one temu, aby przelotki po rozłożeniu w pełni wykorzystywały akcję wędziska.

 

przelotki wędziska firmy Jaxon

Wędki do metody bolońskiej stosuje się zarówno na wodzie stojącej, jak również bieżącej.



Na wodzie stojącej, bolonek używa się do połowu ryb, które oddalone są w znacznej odległości od brzegu, a głębokość łowiska nie jest większa od długości wędziska. W tym celu używa się spławików, które montuje się na stałe. Najlepsze warunki do połowu na takich wodach to pogoda bezwietrzna.


Na wodzie bieżącej
, bolonki stosuje się do połowu ryb znacznie oddalonych od wędkarza lub na długości wędziska. Jest to połów na tak zwaną "przepływankę", "przepływankę z przytrzymaniem", jak również "przepływankę z podnoszeniem" (modyfikacje systemu na przepływankę).

 

Więcej o metodzie na przepływankę w osobnym artykule: Przepływanka

 

Na wędzisko typu bolo łowimy na stojąco, opierając wędzisko na biodrze. Mamy wtedy dobre wyczucie brania, nie męczymy nadgarstka i przedramienia, a także mamy możliwość szybkiego zacięcia.

 

Podsumowanie


Rodzajów wędzisk jest wiele, a ich wybór zależy od metod i miejsca połowu, a także indywidualnych preferencji. W naszej hurtowni znaleźć można szeroki wachlarz wędek, zarówno dla osób początkujących, jak również wędkarzy bardziej zaawansowanych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Sprawdź aktualną ofertę