Przepływanka - co powinieneś wiedzieć


Przepływanka to inaczej mówiąc łowienie na spławik stały na wodzie bieżącej. Metoda ta polega na prowadzeniu zestawu wzdłuż brzegu, z biegiem nurtu, a także z tą samą prędkością co nurt.
Przy tej technice połowu przynęta znajduje się tuż nad dnem, lub wlecze się po nim.
przepływanka metody połowu

 

Modyfikacje metody "Przepływanka"

- przepływanka z przytrzymaniem – przy tej technice, zestaw przegruntowuje się zależnie od jego szybkości uciągu, jak również ciężaru. Im szybszy nurt, tym przegruntowanie jest większe.
Wędkowanie w tej metodzie polega na takim prowadzeniu zestawu, aby po zarzuceniu ciężarek znalazł się w pobliżu dna lub na nim. W tym momencie zestaw przytrzymuje się w tej sposób, by przynęta wyprzedziła obciążenie. Trwa to zazwyczaj do kilku sekund, następnie zestaw swobodnie puszcza się z nurtem tak, aby po kilku sekundach powtórzyć przytrzymanie. Brania bardzo często następują po opadnięciu przynęty na dno lub też po oderwaniu się jej od dna. W wielu przypadkach jest to zdecydowanie skuteczniejsza metoda połowu niż zwykła przepływanka.


- przepływanka z podnoszeniem – najczęściej tą technikę stosuje się w rzekach, w których panuje urozmaicona konfiguracja dna. W pierwszej kolejności dokładnie gruntujemy łowisko i jeśli stwierdzimy, że w obrębie łowiska mamy głębszy dołek lub przeszkodę w postaci np. większego kamienia, możemy domniemywać, że w takich miejscach grupują się ryby i tam będziemy ich szukać. Zestaw zrzucamy w ten sposób, aby opadł na dno przed przeszkodą lub dołkiem. Następnie ostro przytrzymujemy go w taki sposób, by nurt wody wyniósł obciążenie wraz z przynętą ponad przeszkodę lub dołek. Całość opuszczamy luźno poza przeszkodą czy też dołkiem, w tym momencie najczęściej następuje branie.

 

Dowiedz się więcej o wędkarstwie z innych wpisów na naszym blogu! 

 

Zobacz inne poradniki