Metoda drop shot - co powinieneś wiedzieć

Technika drop shot uznawana jest głównie jako rodzaj spinningu. Są jednak wędkarze, którzy stosują ją także w przypadku innych rodzajów wędzisk. Z powodzeniem można używać jej łowiąc na bolonki czy baty.

Jest to metoda stacjonarna, idealnie współgrająca z wędziskami od 2m do 4m. Długość ta jest ważna, ponieważ nasz zestaw będzie znajdował się właśnie na takiej odległości, jak długa jest nasza wędka.


Drop shot wykorzystuje przede wszystkim odpowiedni węzeł, który pozwala na prostopadłe zamocowanie haczyka do żyłki przyponu.

metoda drop shot węzeł


Potrzebne akcesoria

Haczyki - do tej techniki opracowane zostały haki, które wraz z węzłem mają utrzymywać przynęty w taki sposób, aby ułożyły się prostopadle w stosunku do żyłki. Można je jednak  zastąpić zwykłymi haczykami z oczkiem.
Haki drop shotowe (offsetowe) występują w wielu rodzajach, jako przykład można wskazać modele Dragon i Jaxon:

 

haki drop shotowe                drop shot hak          spinning hak

 

 



Ciężarki - posiadają specjalny zaczep, dzięki któremu nie musimy przywiązywać na stałe żyłki do ciężarka. Pozwala to na wygodną zmianę wysokości na jakiej mamy przynętę. Odbywa się to poprzez wyciągnięcie żyłki z zaczepu, następnie przesunięcie jej i ponowne włożenie w zaczep. Wciska się do niego dwa końce żyłki, w wyniku czego powstaje pętelka, która samoczynnie zablokuje się w zaczepie.

drop shot ciężarki         wędkarstwo drop shot ciężarek              ciężarek do drop shota traper

Przykładowe ciężarki do drop shota firmy Traper

 



Przynęty - do tej techniki opracowane zostały nowe przynęty gumowe. Wykonane są z bardzo miękkiego silikonu, dzięki czemu zaczynają wibrować przy najdelikatniejszych ruchach szczytówki. W odróżnieniu od pracujących poziomo twisterów czy ripperów, wpadają w drgania na skutek podszarpnięć.

przynęty sztuczne wędkarstwo



Sposoby mocowania przynęt drop shot


- na klasycznym haczyku z oczkiem

przynęta drop shot

 



- na haczykach drop shotowych oraz swimmbaitowych

przynęty spinning drop shot

 



Budowa zestawu drop shot

Zestaw konstruujemy na metrowym odcinku żyłki lub też fluorocarbonu. Odmierzamy na nim ok. 40 cm od początku, a następnie mocujemy przynętę z haczykiem. Na samym końcu zaczepiamy ciężarek (ok. 60 cm od przynęty). Jeśli chcemy, aby przynęta była prezentowana 20cm nad dnem, wypinamy żyłkę z ciężarka i zaczepiamy ponownie w interesującej nas odległości od przynęty (ok. 20cm). Zestaw wykonany na żyłce łączymy z żyłką główną lub plecionką za pomocą węzła. W przypadku zestawu wykonanego na fluorocarbonie, łączymy go z żyłką główną lub plecionką za pomocą krętlika lub też małego kółka łącznikowego.

zestaw wędkarski spinning

 



W celach testowych, zestaw do drop shot zachęcamy montować również na inne sposoby. Na rysunku poniżej przedstawiony jest sposób zamontowania przynęty, dzięki któremu zostawiamy jej pewien zakres ruchu w pionie. Haczyk z przynętą porusza się pomiędzy węzłami na żyłce.

zestaw do spinningu

 

Praca z zestawem drop shot

W tej technice pracujemy głównie naszym nadgarstkiem. Po zarzuceniu, całość musi opaść na dno. Dopiero od tego momentu zaczynamy pracować poprzez podrygiwanie szczytówką wędziska. Zestaw, który jest zamocowany na sztywno, również zaczyna pulsować i drgać. Takie działanie powoduje, że nasza przynęta zaczyna poruszać się góra – dół. Można zatem nazwać to działaniem podstawowym.

Wszelkie inne ruchy to już nasza inwencja twórcza. Jako przykład, można podbijać i podciągać zestaw lub poruszać nim na boki, co spowoduje poruszanie dna i zaciekawienie okoni. Przy naszych próbach ciężarek oczywiście nie musi cały czas znajdować się na dnie.

 


Podsumowanie


Metodę drop shot uznaje się za technikę łowienia spinningowego, która cieszy się coraz większą popularnością. W naszej hurtowni znaleźć można szeroką gamę akcesoriów stosowanych w łowieniu tego typu, a także uzyskać fachową pomoc w zakresie doboru sprzętu wędkarskiego. Zapraszamy więc do zapoznania się z ofertą!

Sprawdź aktualną ofertę